Noc świata. Sebyła

Projekt “Noc świata. Sebyła” to realizacja telewizyjna na potrzeby internetu fragmentów twórczości Władysława Sebyły, według scenariusza Marii Doroty Pieńkowskiej i reżyserii Dariusza Kowalskiego. Tytuł zaczerpnięty został z młodzieńczego, do dziś pozostającego w ineditach dramatu Władysława Sebyły zatytułowanego „Bunt ludzi”, w którym młody autor zawarł profetyczną wizję przyszłości świata. Ten niezwykły twórca, poeta, malarz i muzyk, jednocześnie bojownik walczący o polskość w powstaniu śląskim i wojnie polsko-bolszewickiej, w 1939r. został zmobilizowany do walki w kampanii wrześniowej. Po agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez sowietów. Był przetrzymywany w obozie starobielskim. W 1940 wraz z pozostałymi jeńcami osadzonymi w Starobielsku został przewieziony do Charkowa i 11 kwietnia 1940 rozstrzelany.

W ramach projektu zrealizowany został jeden spektakl teatralny oraz przygotowany specjalny film, będący relacją z projektu. Ponadto w ramach działań promocyjnych przybliżaliśmy osobę i twórczość Władysława Sebyły.

Cele projektu „Noc Świata. Sebyła.” dotykają równolegle kilku dziedzin życia społecznego i kulturalnego. Sięgnięcie bowiem po spektakl Władysława Sebyły i ukazanie jego osoby w spektaklu jest uczczeniem polskiego poety (jednego z wielu wybitnych polskich artystów), ale też oddaniem hołdu ofierze poległej pod Katyniem. Ma ono szczególne znaczenie w 80. Rocznicę zbrodni katyńskiej. Polska sztuka i polska historia tak długo będą obecne w sercach i świadomości odbiorców, jak długo trwać będzie o nich pamięć. Wychodząc z tego zasadniczego założenia, pragnęliśmy właśnie tę pamięć utrwalać poprzez odtworzenie i przeniesienie spektaklu o artyście, napisanego przez Marię Dorotę Pieńkowską do sieci – tak, aby był on dostępny dla jak najszerszej publiczności.

Celem projektu było także uwzględnienie potrzeb wielbicieli teatru oraz literatury, którzy odcięci od tej pasji regularnego uczęszczania do teatrów, „skazani” są na karmienie się tymi treściami jedynie w Internecie czy też w telewizji. Mając świadomość, że ta wirtualna obecność w teatrze nie jest w stanie w pełni zastąpić obecności fizycznej, pragnęliśmy stanąć na wysokości zadania i ów spektakl zrealizować na najwyższym poziomie. Stawiając na jakość dźwięku i obrazu oraz różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania techniczne i efekty multimedialne, zapewniliśmy widowni zbliżony odbiór sztuki teatralnej do tej, doświadczanej w salach teatrów, domów kultury czy innych miejsc, które zwykły dostarczać pasjonatom teatru niezastąpionych przeżyć artystycznych.

W programie ukazana została korespondencja poety z żoną Sabiną, od początków ich znajomości, aż po listy z obozu w Starobielsku i – oczywiście – utwory Poety. Przewidzieliśmy muzykę i wizualizacje, dzięki którym, poprzez fotografie i dokumenty, pamięć o bohaterach programu stała się bardziej „dotykalna”. Chcieliśmy tym programem przyczynić się do zwycięstwa nad mgłą, o którym marzył Poeta, a która tak długo okrywała katyńskie groby, a także znaki pamięci o ofiarach mordu.

Za scenariusz wydarzenia odpowiadała wspomniana już Maria Dorota Pieńkowska, poetka, starszy kustosz w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Udział w spektaklu wzięli również wybitni polscy aktorzy, Dariusz Kowalski oraz Halina Rowicka. Premiera wydarzenia odbyła się na początku września 2020.


więcej zdjęć