ArtStrefa – edycja II

II edycja ArtStrefy – interdyscyplinarnych warsztatów dla dzieci i młodzieży już za nami. Rok 2020 z wiadomych względów nie był najłatwiejszym, jeśli chodzi o organizację wydarzeń, dlatego jako organizatorzy musieliśmy nieco zmienić formułę tegorocznej edycji. Z racji, że I edycja ArtStrefy była wydarzeniem towarzyszącym Strefie Chwały Festiwal, które co roku odbywa się na Placu Papieskim w Starym Sączu, tegoroczne warsztaty musiały zostać przeniesione w inne miejsca, gdyż Strefa Chwały odbywała się w formie online.

W związku z tym część warsztatów odbyła się w Otwocku w dniach 3-5 lipca. Były to warsztaty fotograficzne, warsztaty muzyczne dla najmłodszych oraz warsztaty montażu, postprodukcji i video-art.

Warsztaty fotograficzne poprowadził Piotr Babisz – wielki pasjonat fotografii. Posiada wieloletnie doświadczenie w fotografowaniu, przede wszystkim portretów i eventów. Doskonalił swój warsztat w NIKON POLSKA oraz u takich specjalistów jak Katarzyna Widmańska, Gregor Laubsch, Jakub Kazimierczak. Dzięki fotografii czuje, że może patrzeć tam gdzie wzrok nie sięga, chwytać ulotne chwile i prawdziwe emocje i zamykać je w kadrze, gdzie pozostaną już na zawsze. Właśnie to próbował przekazać uczestnikom warsztatów, którzy z wielką pasją i zapałem przystąpili do zajęć, a ulotne chwile uchwycili za pomocą smartfonów. Warsztaty bowiem miały na celu nauczyć uczestników robienia artystycznych zdjęć również telefonem.

Warsztaty muzyczne z założenia przeznaczone dla najmłodszych dzieci, przyciągnęły również te nieco starsze. Wszystko to za sprawą bum bum rurek, cieszących się sporym zainteresowaniem oraz wspaniałej prowadzącej. Grażyna Winiarz – bo o niej tu mowa – pracuje jako pedagog szkolny w szkole średniej. Dodatkowo jest chórzystką, dyrygentem i opiekunem chóru Jednego Serca Jednego Ducha. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć muzycznych dla najmłodszych, co dało się również zauważyć podczas tegorocznych zajęć – pełnych radości, pasji i dobrej muzyki!

Warsztaty montażu, postprodukcji i video art poprowadził Grzegorz Juziak. To filmowiec, operator obrazu i montażysta. Od wielu lat zajmuje się zawodowo realizacją różnych form filmowych: dokument, reportaż, produkcje muzyczne oraz reklamowe. Zajmuje się tworzeniem treści do internetu oraz dla telewizji. Poza pracą w filmie od wielu lat pracuje jako realizator dźwiękowy w Radiu Jasna Góra. Zajęcia, które poprowadził cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież poznały tajniki pracy z kamerą, jak również pracy nad materiałem w profesjonalnych programach.

Poza Otwockiem, udało się także część zajęć zorganizować w Starym Sączu – w miejscu, w którym pierwotnie miała się odbyć cała ArtStrefa. Były to warsztaty graffiti. Poprowadził je Mariusz Brodowski, znany jako Mgr Mors. Jest to artysta, malarz, twórca murali, działacz społeczny, animator, edukator. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydział w Cieszynie Kierunek: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja malarstwo. Podczas warsztatów uczestnicy uczyli się wykonywania prac w różnych stylach w ramach techniki graffiti, a także malowali swoje prace pod okiem instruktora. Efekt tych prac naprawdę robi wrażenie!

Ostatnim akcentem tegorocznej ArtStrefy były zajęcia z tańca Hip Hop, które na platformie ZOOM przeprowadziła Julia Starzyk – Instruktorka Hip Hop, a także wszechstronna tancerka, związana z wieloma stylami tanecznymi. Zajęcia mimo nietuzinkowej formy, cieszyły się sporym zainteresowaniem. Dodatkowym ich atutem był fakt, że można było w nich wziąć udział bez wychodzenia z domu – wystarczyło dołączyć do spotkania ONLINE.

Czekamy już na kolejne edycje ArtStrefy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ze wszystkimi warsztatowiczami przy okazji Strefy Chwały Festiwal w Starym Sączu. Tegoroczna edycja również miała swoje plusy, jednak bardzo ważny jest również aspekt integracyjny. Realizacja wszystkich warsztatów w jednym miejscu i czasie to dodatkowy atut pod względem integracji wszystkich uczestników – niezależnie jaką dziedzinę artystyczną wybiorą.

Zdjęcia i filmy z warsztatów oraz wszystkie informacje o Art Strefie można znaleźć na stronie: www.artstrefa.org.


więcej zdjęć


ArtStrefa na tvDei

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury